Dachy mansardowe od wieków wzbudzają podziw i są inspiracją dla architektów. To typ dachu łamanego (dwu- lub czterospadowego). Jego połacie składają się z dwóch części: górnej – o mniejszym kącie nachylenia oraz dolnej – stromej, która łączy dach z elewacją na wysokości ostatniego piętra. Dawniej dachy mansardowe wieńczyły reprezentacyjne budowle, jak pałace i luksusowe kamienice. Sprawdźmy, dlaczego ten rodzaj dachówki jest chętnie stosowany również we współczesnej architekturze?
Mansartowie i historia dachówki łamanej
Dachówka mansardowa znana jest jako dachówka kątowa i łamana. Wykonuje się ją na zamówienie pod kąt załamania połaci dachowej określony w projekcie domu. Umożliwia wykończenie dachówkami ceramicznymi lub dachówkami cementowymi, na przykład ceramiczną KODA lub SIMPLA, dachu oraz elewacji.
Historia dachu mansardowego sięga czasów renesansu. Rozwiązanie to spopularyzowali francuscy architekci François Mansart (1598–1666) i Jules Hardouin-Mansart (1699-1708), dlatego od ich nazwiska pochodzi nazwa dachu mansardowego.
Pozwalało przeznaczyć najwyższe piętra budynków na pokoje mieszkalne bez niskich skosów dachowych (zwykle dla służby lub do wynajęcia), które nazywano mansardami. We francuskich mansardach mieszkali np. Fryderyk Chopin i Maria Skłodowska-Curie.
W XXI wieku architekci idą jeszcze dalej niż Mansartowie. Pokrycia dachowe projektują nawet na całych, pionowych elewacjach. To rozwiązanie stało się praktyczne i estetycznie atrakcyjne, przekształcając budynki w bardziej funkcjonalne przestrzenie. Dachówka mansardowa ułatwia realizacje nowatorskich wizji architektonicznych, a sprzyja temu dostępność bogatej gamy kształtów i kolorów.
W XIX wieku styl mansardowy stał się popularny także w Stanach Zjednoczonych, gdzie był często stosowany w architekturze wiktoriańskiej. Współcześnie dachy mansardowe są nadal stosowane, a ich charakterystyczny kształt dodaje uroku wielu budynkom.
Dachówka mansardowa współcześnie
Zastosowanie dachówki mansardowej w pierwszej kolejności spełnia rolę ozdobną. Jej wielką zaletą jest możliwość wykorzystania pokrycia dachowego jako elementu dekoracyjnego zarówno połaci, jak i elewacji, co ma przełożenie na architekturę całego budynku. Ustawienie pokrycia pod dużym kątem znakomicie eksponuje jego wzór i kolor. Przykładem może być zastosowanie dachówki, która na połaci swoim kształtem tworzy wyrazistą teksturę, akcentującą grę światła i cienia w ciągu dnia, na przykład RAPIDO lub TITANIA.
Dachówka mansardowa jest także idealnym rozwiązaniem dla architektów, którzy projektują budynki w minimalistycznym stylu, ponieważ pozwala na osiągnięcie prostej, zwartej wizualnie bryły budynku. Szczególnie, jeśli użyjemy jako pokrycia dachu i elewacji dachówki płaskiej w większym formacie, jak ceramiczna SIMPLA.
Zastosowanie dachówki mansardowej nie tylko pomaga stworzyć harmonijną całość architektoniczną, liczy się również funkcjonalność takiego rozwiązania. Dachówki mansardowe wspierają izolacyjność budynku, co jest korzystne zarówno pod względem energetycznym, jak i akustycznym.
Ze stromej połaci szybciej spływa deszcz i osuwa się śnieg, co sprawia, że ryzyko uszkodzeń dachu jest mniejsze.
Dachówka skutecznie odprowadza wodę deszczową, zmniejszając ryzyko powstawania ewentualnych przecieków. Dachówki, zwłaszcza ceramiczne, charakteryzują się wysoką odpornością na różne czynniki atmosferyczne, co czyni je w tym kontekście niezwykle wytrzymałym materiałem elewacyjnym. Dachówka mansardowa dodatkowo pozwala uniknąć konieczności zakupu rynien, co przekłada się na oszczędności dla budżetu.
Podsumowując, zastosowanie dachówki mansardowej na dachu i elewacji przynosi wiele korzyści zarówno praktycznych, jak i estetycznych, czyniąc ją wartościowym wyborem w architekturze. Dzięki temu rozwiązaniu, wykonanie bardzo szczelnego pokrycia na ścianach pionowych lub prawie pionowych oraz ustawionych pod nietypowymi kątami przestaje być problemem dla dekarzy. Daje też architektom nowe możliwości w projektowaniu budynków w różnych stylach.
Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!
Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.
Nasze bezpłatne poradniki
Czytaj również
Dach z dachówek cementowych – jakie są kluczowe zalety dla nowoczesnego budownictwa?
Nasze produkty
CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.