Dachówka płaska czy falista? Wybieramy idealne pokrycie dachu

Dachówka płaska czy falista? Wybieramy idealne pokrycie dachu

Jedna z najważniejszych decyzji podczas projektowania i wznoszenia domu dotyczy rodzaju dachówki. Obecnie na dach najczęściej wybieramy spośród dwóch najpopularniejszych jej form: płaską lub falistą. Różnią się one od siebie nie tylko wyglądem, ale też parametrami technicznymi wpływającymi bezpośrednio na późniejszą eksploatację budynku. Dlatego też wybór taki powinien być staranny, dokonany w oparciu o gruntowne zapoznanie się z problemem i konsultacje z architektem, dekarzem lub sprzedawcą pokryć dachowych.

DACHÓWKA PŁASKA CZY FALISTa 
- ESTETYKA

Każdy dom ma swój własny styl architektoniczny i wraz z sąsiednimi zabudowaniami tworzy pewien efekt wizualny, który powinien być jak najbardziej spójny, czyli zgodny z dobrymi wzorcami architektury krajobrazu. Dlatego też użycie konkretnego rodzaju dachówki ceramicznej lub dachówki cementowej planujemy już na etapie projektowania, sprawdzając również, czy jest zgodne z panującymi na danym terenie warunkami zabudowy. Płaska dachówka, na przykład ceramiczna SIMPLA lub cementowa KAPSTADT doskonale prezentuje się na dachu budynku o charakterze nowoczesnym i mało rozczłonkowanej bryle, pozbawionej elementów historyzujących. Duże, płaskie powierzchnie dachowe skutecznie podkreślają minimalistyczną formę budynku i nadają mu modny obecnie design.

Dachówka płaska czy falista - estetyka

Z kolei dachówki faliste, jak ceramiczna TITANIA czy cementowa GÖTEBORG nadają się zdecydowanie lepiej do pokrywania dachów domów o bardziej tradycyjnym charakterze i skomplikowanej, rozłożystej bryle, z wbudowanymi w strukturę dachu balkonami, lukarnami itp. Zastosowanie dachówki ceramicznej lub dachówki cementowej tego rodzaju pozwala też powiększyć optycznie budynek o małych gabarytach i uatrakcyjnić jego formę. Zasady te sprawdzają się zarówno w przypadku domów nowo wznoszonych, jak i remontowanych. Mniejsze znaczenie ma kolorystyka elementów pokrycia dachowego, ponieważ oba rodzaje dachówek ceramicznych lub dachówek cementowych oferowane są w podobnej i na ogół dość szerokiej gamie barw, co ułatwia dokonanie przez inwestora optymalnego wyboru.

Dachówka płaska czy falista – cena i montaż

DACHÓWKA PŁASKA CZY FALISTA - CENA
I MONTaŻ

Nowoczesne dachówki płaskie na ogół są nieco droższe od falistych, co jednak w znacznej mierze rekompensuje krótki czas ich montażu na połaci dachowej. Należy przy tym pamiętać, że o ile położenie każdego rodzaju dachówek ceramicznych i dachówek cementowych wymaga dużej dokładności i profesjonalizmu wykonawców, to w przypadku dachówek płaskich czynniki te mają szczególne znaczenie. Ich forma zewnętrzna powoduje bowiem, że należy je kłaść bardzo starannie i w sposób idealnie powtarzalny – każda nierówność połaci, zamontowanie paneli dachówkowych pod innym kątem, nieznaczne nawet naruszenie ich struktury itp. skutkuje zaburzeniem pożądanego efektu estetycznego, jakim jest idealnie płaska połać dachowa, współgrająca wizualnie z płaszczyznami ścian.

Pod tym względem dachówka ceramiczna lub dachówka cementowa falista „wybacza” więcej, gdyż jej bardziej skomplikowany kształt może w pewnym stopniu maskować drobne niedokładności powstałe na etapie montażu. Z drugiej strony jednak, ze względu na dłuższy czas montażu dachówki falistej, należy liczyć się z koniecznością uiszczenia stosownie wyższej ceny za usługę dekarską. Minusem jest też zdecydowanie większa masa dachówki falistej w zestawieniu z płaską, co należy uwzględnić już na etapie projektowania konstrukcji dachu.

DACHÓWKA PŁASKA CZY FALISTA - IZOLACJA

Zakładając, że oba rodzaje dachówek ceramicznych i dachówek cementowych wykonane są z takiego samego materiału, pod względem izolacji cieplnej zdecydowanie lepiej sprawdza się dachówka płaska, której efektywna powierzchnia nasłonecznienia w lecie i oddawania ciepła na zewnątrz jest najmniejsza z możliwych. W toku wieloletniej eksploatacji budynku może to przynieść wymierne efekty oszczędnościowe, co jest szczególnie istotne w sytuacji obecnego szybkiego wzrostu kosztów ogrzewania.

Również w przypadku odporności na zawilgocenie dachówka płaska ceramiczna lub cementowa ma pewną przewagę, gdyż woda deszczowa spływa po niej swobodnie, przy okazji czyszcząc powierzchnię dachu, podczas gdy dach wykonany z dachówek falistych może mieć tendencje do magazynowania wilgoci w zakamarkach połaci, co dodatkowo sprzyja niepożądanemu rozrostowi roślin czy grzybów. Z kolei dachówki faliste ceramiczne lub cementowe, dzięki formie swojej powierzchni, zapewniają lepszą izolację akustyczną. Natomiast biorąc pod uwagę inne parametry izolacyjne, jak np. paroprzepuszczalność, właściwości obu rodzajów dachówek ceramicznych i dachówek cementowych są do siebie zbliżone, ale falisty kształt zapewnia lepszą wentylację, co pomaga w odprowadzaniu wilgoci i ciepła.

Dachówka płatka czy falista - izolacja
Dachówka płaska czy falista - eksploatacja

DACHÓWKA PŁASKA CZY FALISTA 
- EKSPLOATACJA

Trwałość dachówek w większym stopniu zależy od materiałów i technologii ich wykonania niż od ich kształtu czy profilu. Różnice pod tym względem są stosunkowo niewielkie. I tak np. dachówki ceramiczne i dachówki cementowe faliste są nieco bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i wszelkiego rodzaju odkształcenia. Dach z elementów falistych skuteczniej też opiera się działaniu silnego wiatru czy mocnych opadów, co może być szczególnie istotne np. w regionach podgórskich i nadmorskich. Natomiast dachówka płaska zdecydowanie góruje pod względem łatwości utrzymania, dzięki temu, że w pewnym stopniu sama się oczyszcza z kurzu, liści i innych zanieczyszczeń pod wpływem opadów atmosferycznych, a w porze zimowej rzadziej zalega na niej śnieg. Nie wymaga ona zatem tak częstej i starannej konserwacji jak dachówka falista.

Oba rozwiązania mają swoje zalety, które musimy wziąć pod uwagę, planując budowę domu. Na pewno zawsze warto, przed dokonaniem ostatecznego wyboru, zasięgnąć opinii nie tylko profesjonalnych ekspertów (na przykład dekarza), ale też i innych użytkowników, co w dzisiejszych czasach jest stosunkowo łatwe m.in. dzięki istnieniu internetowych forów dyskusyjnych. Jedno jest pewne – bez względu na jej kształt, sam wybór dachówki ceramicznej lub dachówki cementowej będzie dobrym rozwiązaniem.

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.


Nasze bezpłatne poradniki

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.


Czytaj również


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.