Wiele różnych sytuacji może zmusić nas po latach do wymiany posiadanego pokrycia dachu. W wyniku tych najczęstszych, czyli zmian architektonicznych budynku czy popełnionych wcześniej błędów montażowych może pojawić się potrzeba przeprowadzenia przez nas zmiany pokrycia lub jego fragmentów. W zależności od zakresu wymaganych prac, mogą one otrzymać różną klasyfikację w ramach prawa budowlanego. Co więc należy wiedzieć przed ich rozpoczęciem?
Najczęstsze przyczyny wymiany pokrycia dachu
Jedną z najczęściej występujących sytuacji, które zmuszają inwestorów do wymiany posiadanego pokrycia dachu jest chęć lub konieczność zmiany jego architektury. Wynika to zwykle z modyfikacji bryły budynku – jego całkowitej lub częściowej przebudowy, ewentualnie dobudowy jakiejś części, na przykład garażu.
W dalszej kolejności można wskazać konieczność remontu, wynikającą często z błędnego montażu produktów na dachu przez ekipę dekarską. Wyliczyć tu można brak zapewnienia odpowiedniej wentylacji konstrukcji dachowej lub instalację słabej jakości akcesoriów.
Błędy w montażu lub nieodpowiedni dobór produktów zastosowanych na dachu mogą spowodować jego niską odporność na działanie różnych czynników zewnętrznych. Wieloletnie narażenie takiej połaci na działanie skrajnie niekorzystnych warunków atmosferycznych może powodować znaczne obniżenie parametrów dachu.
Pogorszeniu mogą ulec walory estetyczne lub szczelność. Nierzadko możemy w takiej sytuacji obserwować konsekwencje uszkodzeń spowodowanych przez silny wiatr lub wyjątkowo intensywne opady atmosferyczne (na przykład grad).
Wymiana pokrycia dachowego a prawo budowlane
Jeżeli planujemy w pełni odtworzyć wcześniejszy wygląd dachu, w większości przypadków nie potrzebujemy podejmować żadnych formalnych kroków. Prace polegające na przywróceniu stanu pierwotnego, w myśl prawa budowlanego, uważane są za remont.
Tym samym nie ma potrzeby ich zgłaszania. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przy okazji wymiany pokrycia zamierzamy dodać nowe okna dachowe, zmienić kubaturę budynku lub ingerować w więźbę, działania takie nie są już remontem, a przebudową. Należy więc zgłosić je jeszcze przed przystąpieniem do prac (w terminie do 21 dni) w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, załączając projekt przygotowany przez specjalistę.
Warto także wspomnieć o dwóch szczególnych sytuacjach, kiedy w przypadku wyłącznie wymiany pokrycia (a więc remontu) wymagane jest zawiadomienie odpowiednich organów. Będą to prace na dachu domu-bliźniaka lub zlokalizowanego w zabudowie szeregowej.
Tego rodzaju remont należy zgłosić podobnie jak przebudowę – w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Pozwolenie na budowę jest również niezbędne, jeżeli planujemy wymienić pokrycie budynku wpisanego do rejestru zabytków lub objętego ochroną konserwatorską.
Zawsze warto również sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, do którego zapisów mamy obowiązek się stosować. Niekiedy może on narzucać konkretny kształt lub kolor dachu.
Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!
Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.
Czytaj również
JAK WYBRAĆ DACH ODPORNY NA SILNY WIATR?
Jednymi z ekstremalnych zjawisk pogodowych, które obecnie stosunkowo często nawiedzają nasz kraj, są gwałtowne i bardzo silne wiatry. Chociaż nie są nam obce orkany, halne czy też szkwały wiejące z prędkością do 150 km/h na godzinę, to zaskakują już przekraczające nawet 380 km/h huragany, tornada i trąby powietrze.
JAKIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE CZĘŚCI DACHU I JAKĄ PEŁNIĄ FUNKCJE?
Dach jest konstrukcją złożoną z wielu części, których liczba zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania jego architektury. Każda z nich ma do spełnienia inną, ważną funkcję.
PRZYCHODZI INWESTOR DO ARCHITEKTA I…
Jeśli zdecydowałeś, że Twój dom zrealizujesz według indywidualnego projektu architektonicznego, to architekt będzie pierwszym ekspertem, z którym przyjdzie Ci się spotkać przed rozpoczęciem budowy.
Nasze produkty
CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.