Prostota i naturalność – to cechy nowoczesnego domu, który ma wtapiać się w otoczenie, stawać się jego częścią. Minimalistyczne formy wypierają dekoracyjny nadmiar, a stonowane, neutralne odcienie wygrywają z krzykliwymi barwami.
Dach – element określający charakter budynku
Koncepcja „mniej znaczy więcej” architekta Ludwiga Miesa van der Rohe, mimo upływu lat, jest wciąż aktualna. Pojęcia „oszczędność” i „funkcjonalność” dla kontynuatorów tej idei stały się słowami-kluczami i znajdują odzwierciedlenie we współczesnych propozycjach architektonicznych. Nowoczesna architektura mieszkalna posiada wręcz kubiczną formę. Powstają bryły na planie prostokąta, bez zbędnych detali, za to z licznymi przeszkleniami, mającymi zacierać barierę pomiędzy tym, co wewnątrz i na zewnątrz.
Jednym z głównych elementów określających charakter budynku jest jego dach. W przypadku współczesnej architektury jest to zwykle dach o nieskomplikowanej geometrii, często dwuspadowy i pozbawiony okapów. Starannie zaprojektowana forma wymaga wykończenia materiałem o adekwatnej, stonowanej fakturze i barwie.
Częstym wyborem architektów jest płaska dachówka, której subtelny rysunek wpisuje się w minimalistyczną estetykę obiektu. Jest niezastąpiona w sytuacjach, gdy oczekiwanym efektem jest współczesna estetyka bazująca na tradycyjnych rozwiązaniach materiałowych – tłumaczy arch. Przemysław Sobieszuk z biura projektowego MTM STYL.
Dachówka płaska idealna na nowoczesny dach
Trendy na rynku pokryć dachowych nie zmieniają się tak często, jak to ma miejsce w przypadku innych branż. Od kilku lat największym zainteresowaniem wśród osób decydujących się na budowę domu cieszą się nowoczesne dachówki płaskie – ceramiczne bądź cementowe. Modne są dachy zarówno błyszczące – w wersji glazurowanej, jak i satynowanej lub matowej – w wersji angobowanej – zaznacza Marcelina Parchański, Doradca Handlowo-Techniczny CREATON Polska.
Dachówki płaskie różnią się formatem, kształtem i kolorami, tym samym jesteśmy w stanie dobrać produkt idealnie dopasowany zarówno do konstrukcji dachu, jak i do stylu budynku. Do obiektów o dużych powierzchniach dachu najlepiej nadają się dachówki płaskie wielkoformatowe, jak ceramiczna SIMPLA. Większy rozmiar to mniej linii podziału, co daje wrażenie jednolitej tafli.
Takie pokrycie dachowe nie przytłoczy domu ani jego otoczenia, będzie też doskonale korespondowało ze szklanymi elementami budynku.
Jeśli mamy dom o bardziej skomplikowanym kształcie dachu, dobrym rozwiązaniem okaże się dachówka płaska o małym formacie, która poza czysto praktycznymi zaletami, wiążącymi się z oszczędnością materiału, pozwoli uzyskać żądany efekt uproszczenia złożonej bryły.
Kolor – wybór, który ma znaczenie
Projektanci coraz częściej sięgają po chłodne, wręcz surowe barwy, np. czerń i szarości. Minimalistyczna bryła budynku o dwuspadowym dachu w ciemnym kolorze, np. z dachówki KODA, z przeszkleniami zapraszającymi do wnętrza przyrodę, stanie się integralną częścią krajobrazu, a nie „krzyczącym” kolorami i formą jego odrębnym elementem. Wizualne „uproszczona” bryła z dachówką DOMINO w kolorach łupku, czerni lub szarościach będzie współgrała z naturalnymi materiałami elewacyjnymi, jak kamień i drewno, a także wspaniale wtopi się w pejzaż.
Zwykle strzałem w dziesiątkę okazuje się zestawienie głębokiej czerni dachu z naturalnymi materiałami elewacyjnymi: kamieniem, betonem lub drewnem. Rzadziej w nowych projektach architektonicznych pojawiają się dachówki w gamie czerwieni i brązów. Jeśli projektant sięga po klasyczne formy, takie jak holenderka płaska, esówka lub karpiówka, to zwykle proponuje je w którymś z modnych aktualnie wariantów kolorystycznych.
Wiele osób decyduje się na cementowe pokrycie dachu – ze względów ekonomicznych, ale także stylistycznych. Zwolennicy prostych form i tu do dyspozycji mają produkty pasujące do preferowanego przez nich stylu i kolorystyki, np. model KAPSTADT o płaskiej powierzchni i matowym wykończeniu dzięki zastosowanej powłoce PLANAR.
Dobra współczesna architektura charakteryzuje się tym, że ciągle poszukuje nowych form, z drugiej strony zwraca uwagę na nowoczesne materiały budowlane.
Wierna zasadzie funkcjonalności, tworzy obiekty podporządkowane uniwersalnej idei piękna wyrażającej się w prostocie. Kieruje się mottem „mniej znaczy więcej”, a to oznacza oszczędność form, czyste linie, proste kształty. Mocno osadzona w dzisiejszych realiach, jest blisko współczesnego człowieka i jego otoczenia.
Tak funkcję nowoczesnej architektury rozumieją eksperci marki CREATON oferując bogaty wachlarz płaskich dachówek ceramicznych i cementowych wraz z akcesoriami – wyrobów, które są w stanie sprostać oczekiwaniom wymagających inwestorów i architektów.
Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!
Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.
Nasze bezpłatne poradniki
Czytaj również
DACH W WERSJI OKAPOWEJ I BEZOKAPOWEJ – KTÓRY WYBRAĆ?
Okap jest istotnym elementem konstrukcji dachu. Pełni rolę zarówno funkcjonalną, jak i estetyczną. Choć posiada długą historię stosowania w architekturze, to jednak coraz modniejsze stają się budynki o dachach bezokapowych. Czym więc charakteryzują się oba rozwiązania?
CERAMICZNA DACHÓWKA PŁASKA NA ELEWACJI
Minimalizm i styl industrialny – to jedne z najważniejszych trendów architektonicznych w 2021 roku. Estetyczna prostota brył współczesnych domów i budynków użytkowych dotyczy także pokryć dachowych. W tę stylistykę idealnie wpisują się płaskie dachówki ceramiczne.
EKSPERT RADZI: DACHÓWKA ANGOBOWANA CZY GLAZUROWANA – KTÓRĄ WYBRAĆ?
Dachówki są pokryciem o wielu zaletach – eleganckim wyglądzie, wysokiej trwałości, doskonałych parametrach użytkowych.
Nasze produkty
CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.