Spodnia wentylacja połaci – gwarancja trwałości dachu

Spodnia wentylacja połaci – gwarancja trwałości dachu

Prawidłowa wentylacja dachu jest kluczowa dla jego trwałości. Bezpośrednio przekłada się również na komfort mieszkańców domu, a nawet ich zdrowie oraz bezpieczeństwo. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań zapewni skuteczną cyrkulację powietrza i umożliwi ujście pary wodnej spod połaci. W efekcie zapobiegnie szkodliwemu działaniu wilgoci gromadzącej się pod naszym dachem.

 

Dlaczego wentylacja jest tak ważna?

W każdym domu przez całą dobę powstaje para wodna. Pochodzi ona z wydychanego powietrza, a także wydziela się podczas codziennych czynności – prania, mycia naczyń czy kąpieli. Jest to całkowicie naturalny proces. Kiedy jednak wilgoć zaczyna gromadzić się pod dachem i nie znajdując dla siebie ujścia skrapla się, bywa przyczyną problemów. Ich uniknięcie umożliwi nam prawidłowa spodnia wentylacja dachu. 

Dzięki niej para wodna wyprowadzana jest spod dachówki, co chroni dom przed wilgocią, wydłużając także żywotność całego dachu.

Spodnia wentylacja połaci – gwarancja trwałości dachu
Wentylacja z zastosowaniem dachówek kalenicowych wentylacyjnych

Cyrkulacja powietrza dzięki ciągowi termicznemu

Przy zastosowaniu sprawdzonych rozwiązań przestrzeń pod dachem będzie samoczynnie się wentylować. Jest to możliwe dzięki naporowi wiatru oraz zjawisku ciągu termicznego.  Opiera się ono na prostej zależności – ciepłe, lżejsze powietrze wypychane jest przez cięższe, zimne. Wykorzystując tę prawidłowość możemy zapewnić skuteczną wentylację przestrzeni pod połacią. Służy temu odpowiednia budowa dachu

W konstrukcjach opartych na ciągu termicznym wlot dla powietrza z zewnątrz ulokowany jest w okapach budynku. Aby jednak cały proces przebiegał swobodnie pod pokryciem dachowym zachowana musi być optymalna przestrzeń wentylacyjna. W tym celu wystarczy zastosować kontrłaty o wysokości minimum 25 mm. Przy takim rozwiązaniu przekrój szczeliny wentylacyjnej będzie na tyle duży, by zagwarantować jej prawidłowe funkcjonowanie. Wilgotne powietrze jest natomiast wypychane przez wylot w strefie kalenicy – szczytowej krawędzi dachu, stanowiącej miejsce łączenia się połaci. 

Dodatkowo powinna zabezpieczać je specjalna taśma podgąsiorowa lub zamontowanie kalenicy wentylowanej uniemożliwiające przedostawanie się deszczu oraz zanieczyszczeń pod połać.

Kiedy i po co stosuje się dachówki wentylacyjne?

Kolejnym elementem ułatwiającym usuwanie pary wodnej spod dachu są dachówki wentylacyjne. Ich specjalna konstrukcja umożliwia wylot wilgotnego powietrza spod połaci przez samą dachówkę. Na to rozwiązanie warto zdecydować się przynajmniej w kilku przypadkach. 

Montaż dachówek wentylacyjnych jest zalecany na dużych połaciach. Warto z nich skorzystać zwłaszcza w takich miejscach, gdzie przepływ powietrza pod pokryciem zablokowany jest przez elementy konstrukcyjne domu. 

Dzieje się tak w przypadku kominów lub okien dachowych. Rozwiązanie to sprawdzi się także na dachach mniej typowych, na przykład tych, które pozbawione są kalenicy pełniącej funkcję wylotu wilgotnego powietrza.

Wentylacja z zastosowaniem dachówek połaciowych wentylacyjnych

Zapisz się do naszego Newslettera
i bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze artykuły z naszego bloga oraz inne interesujące informacje dotyczące dachówek ceramicznych i cementowych wprost na Twój adres e-mail.

Pobierz E-book Serwisowanie dachu

Pobierz poradnik dachowy Serwisowanie dachu

Praktyczny poradnik „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” został opracowany przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej.  

W publikacji zebrane zostały wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz PORADNIK DACHOWY „ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE”

Specjalnie dla inwestorów wybierających ceramiczne pokrycia dachowe CREATON, eksperci marki przygotowali krótki poradnik „Rozwiązania systemowe CREATON”. 

W publikacji w przystępny sposób prezentowane są liczne produkty dachowe perfekcyjnie dopasowane do dachówek, które pozwolą przyszłym nabywcom cieszyć się wysokiej jakości pokryciem przez długie lata.
 

Pobierz Podręcznik Dekarza CREATON

Pobierz 
Podręcznik Dekarza CREATON

Publikacja przeznaczona jest głównie dla wykonawców pokryć dachowych, a także dla architektów, kierowników robót, Partnerów Handlowych firmy CREATON Polska oraz inwestorów. 

Jej głównym celem jest przejrzyste zaprezentowanie rzetelnych informacji i wiedzy dotyczącej prawidłowych sposobów montażu dachówek ceramicznych i cementowych marki CREATON oraz gamy oryginalny akcesoriów dachowych.

 

Czytaj również

JAKI KSZTAŁT MOŻE MIEĆ DACH?

DACHÓWKI CERAMICZNE NA DACHY O NACHYLENIU POŁACI OD 7°


Mały kąt nachylenia dachu znacząco ogranicza wybór pokrycia. Na płaskich lub tych o kącie nachylenia wynoszącym zaledwie 12° sprawdzają się głównie papa, blacha lub dach zielony. Ale nie tylko! Na prawie płaskiej połaci można także zastosować cenione i ponadczasowe dachówki ceramiczne.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DACH SKOŚNY?

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DACH SKOŚNY?



Każdy inwestor na etapie planowania budowy domu musi podjąć decyzję dotyczącą rodzaju i kształtu dachu. Wybrane rozwiązanie wpłynie nie tylko na wygląd całego domu, także na kwestie związane z jego odpornością na wiatr, izolację cieplną czy wewnętrznym klimatem budynku. 

JAK ZBUDOWANA JEST DOBRA DACHÓWKA CERAMICZNA?

CERAMICZNE KOMINKI DACHOWE – SKUTECZNA WENTYLACJA I ODPOWIETRZANIE INSTALACJI SANITARNEJ
 

Kominki dachowe są istotną częścią systemu wentylacji pomieszczeń lub odpowietrzania instalacji sanitarnych w domu. Odpowiednio zaprojektowany pozwala uniknąć najbardziej dotkliwych problemów, jakie może powodować długo utrzymująca się wilgoć.


Nasze produkty

CREATON oferuje Ci aż ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli do osiągnięcia założonego efektu. Wybierz dachówkę, która Cię interesuje.